d

Marcin Telega. Królestwo moje

Marcin Telega. Królestwo moje

Marcin Telega. Królestwo moje

Marcin Telega. Królestwo moje

Marcin Telega. KRÓLESTWO MOJE
Droga Krzyżowa według artysty malarza.

Wyjątkowa wystawa składająca się z 15 obrazów i monologu Jezusa stanowiących alegorię Drogi Krzyżowej. Marcin Telega w swoim niezwykle oryginalnym cyklu malarskim przypomina nam wszystkim, co jest istotą człowieczeństwa w czasach, w których dotyka nas wszechobecny kryzys wartości i powszechna samotność. Artysta skupił się w swoim dziele na pokazaniu emocji człowieka, rezygnując z przedstawiania typowych symbolów męki i religijnych konotacji. Jezus na obrazach i w towarzyszącym im monologu ma cechy współczesne i ludzkie.

Zapraszamy na spotkanie z opowieścią „Królestwo moje”, gdzie pragnienie poznania prawdy wynika z nienasycenia i buntu artysty spowodowanego duchowym dysonansem. Jest to refleksja wypływająca z osobistych przekonań twórcy oraz jego artystycznej koncepcji. Wizji, w której zrozumienie, akceptacja i przeżywanie emocji, pozwalają na zespolenie się ze światem.

Fragment monologu Jezusa
“Mówiąc “królestwo moje” nie miałem na myśli tego, że chciałbym zostać królem. Nie, nie! To pomyłka! Mówiłem do prostych ludzi.
Ależ skąd! Piłacie! Nie nawoływałem do tego, by burzyć świątynie. To słowa. Słowa o tym, co wewnątrz nas. A jest tam świątynia i jest królestwo. Myślałem, że rozumiesz co mówiłem tym, którzy przychodzili mnie słuchać.
Patrzę ci w oczy Hegemonie i widzę tylko samotność. Tak dobrze nam się rozmawiało. Wydawało mi się, że cię przekonałem. […] Myślałem nawet, że zdobyłem twoją sympatię. Dlaczego ulegasz presji? O co tak zaciekle dbasz? Czymże jest prawda, pytasz. Smutne twe życie Hegemonie, skoro wolność myśli wydaje ci się czymś absurdalnym.

Wybrał majestat władzy ponad sprawiedliwość.
Moralność zamienił na kodeks. Wydał wyrok.

Czymże jest prawda?!
Czym jest ?! … że skazuje się za nią na śmierć”.

Monolog Jezusa – CAŁOŚĆ – plik audio

CENY BILETÓW
Bilet ULGOWY – 30 złotych
Bilet NORMALNY – 40 złotych

Kupno biletu upoważnia do zwiedzania całej ekspozycji Muzeum Sztuki Fantastycznej, w której skład wchodzą m. in. dzieła Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Wiesława Wałkuskiego i wielu innych wybitnych przedstawicieli Sztuki Fantastycznej.

Bilety dostępne są na miejscu w Muzeum
Marcin Telega - Stacja VII - Jezus drugi raz upada - Rozpacz

MARCIN TELEGA. KRÓLESTWO MOJE

Pn ‒ Ndz: 11:00 ‒ 19:00

Normalny: 40 złotych
Ulgowy: 30 złotych

ul. Ząbkowska 31, Warszawa
Centrum Praskie Koneser