Jerzy Duda-Gracz. Remanenty

Jerzy Duda-Gracz. Remanenty

3 czerwca – 8 października 2023

„Jerzy-Duda Gracz. Remanenty” w Muzeum Sztuki Fantastycznej to przekrojowa wystawa, dająca możliwość obcowania z wyjątkowymi i ciągle aktualnymi dziełami Jerzego Dudy-Gracza, tworzącymi opowieść o Polsce i o nas samych. Wyboru blisko sześćdziesięciu prac, które przybliżają twórczość artysty od końca lat 60. XX wieku do początku XXI wieku, dokonała córka malarza Agata Duda-Gracz.

Jerzy Duda-Gracz był twórcą o wyjątkowej wrażliwości, którego sztuka niemal dwadzieścia lat po śmierci wciąż wzbudza zainteresowanie widzów, jest przedmiotem dyskusji krytycznych i nie pozostawia widza obojętnym. Prace artysty zdecydowanie wyróżnia warstwa formalna i doskonały warsztat. Imponująca jest również techniczna sprawność, precyzja kompozycji, delikatność laserunków oraz subtelna paleta barwna.

Wystawa w Muzeum Sztuki Fantastycznej bazuje na ukazaniu twórczości artysty – autonomicznej i zróżnicowanej. Na wyjątkowość jego artystycznych wyborów i działań składa się niezwykła czułość, a także głęboka świadomość i zrozumienie specyfiki zjawiska jakim jest Polska – kraju przez dekady zmieniającego się w sposób bardzo intensywny, łączącego w sobie potencjalnie wykluczające się elementy: rytmiczną stałość, baśniowość natury płynnie przechodzącą w brutalność historycznych następstw, katolicką ekstazę przenikającą się z kulturą żydowską oraz mitologią słowiańską.

Wyczuwalnym elementem w twórczości Jerzego Dudy-Gracza jest dojmująca świadomość przemijania świata w kształcie, w jakim się go poznało. Melancholia i nostalgia z powodzeniem łączą się z ironicznym komentarzem społecznym.
Wystawa „Jerzy Duda-Gracz. Remanenty” daje możliwość obcowania z kilkudziesięcioma pracami rozpiętymi pomiędzy czterema dekadami wytężonej pracy artystycznej, wyjątkową na tle dorobku innych twórców.

CENY BILETÓW
Bilet ULGOWY – 30 złotych
Bilet NORMALNY – 40 złotych
Bilety dostępne są na miejscu oraz online w serwisie e-bilet.

JERZY DUDA-GRACZ. REMANENTY

Pn ‒ Ndz: 11:00 ‒ 19:00

Normalny: 40 złotych
Ulgowy: 30 złotych

ul. Ząbkowska 31, Warszawa
Centrum Praskie Koneser