Muzeum

Sztuki Fantastycznej

Muzeum Sztuki Fantastycznej powstało w celu popularyzacji twórczości artystów tworzących w kręgu surrealizmu/sztuki fantastycznej. Odwiedzający muzeum mają możliwość konfrontacji dzieł uznanych twórców m. in. Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy-Gracza, czy Wiesława Wałkuskiego z pracami ich następców, którzy czerpiąc ze spuścizny poprzedników wnoszą nową jakość do sztuki fantastycznej.

Miłośnicy sztuki mają możliwość odwiedzania wystaw indywidualnych najwybitniejszych i najciekawszych przedstawicieli sztuki fantastycznej, które są cyklicznie organizowane w muzeum. Niektóre z nich są dużymi wystawami retrospektywnymi np. “Siudmak Universum”, na której jesienią 2022 roku było zaprezentowanych ponad 60 dzieł Wojciecha Siudmaka.

Sztuka Fantastyczna czerpie inspiracje z malarstwa metafizycznego, można traktować ją jako swoistą formę surrealizmu. Styl ten pokazuje na pozór zwyczajny świat, który jednak odbiega od normalności. Trudne do wychwycenia napięcie wyraża się w dziwnych kontrastach, tajemniczych przedstawieniach osób i miejsc lub w chaosie przedmiotów i ludzi. Istotą sztuki fantastycznej jest element niejasności, który ma prowokować do tworzenia samodzielnych interpretacji.

Zapraszamy do odwiedzenia muzeum i skorzystania z okazji odbycia podróży po fantastycznym i wspaniałym świecie stworzonym przez mistrzów sztuki fantastycznej.

Zbiory

Muzeum

Muzeum Sztuki Fantastycznej posiada w swoich zbiorach prace najwybitniejszych przedstawicieli sztuki fantastycznej.

Zdzisław Beksiński, Jerzy Duda-Gracz, Wiesław Wałkuski, Maksymilian Novak-Zempliński, Tomasz Alen Kopera, Dariusz Zawadzki, Jacek Szynkarczuk, Józef Gielniak, to tylko niektóre nazwiska twórców, których dzieła można podziwiać w Muzeum.
Większość z eksponowanych dzieł sztuki nigdy wcześniej nie była prezentowana publicznie.

Aktualności

3. Edycja Wystawy SZTUKA FANTASYCZNA w WARSZAWIE

23 marca - 23 czerwca 2024

Wystawa „Sztuka Fantastyczna w Warszawie” jest trzecią edycją niezwykle popularnej wystawy mistrzów surrealizmu i sztuki fantastycznej. Poprzednie edycje wystawy odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób.

Jak co roku olbrzymia większość ekspozycji, będzie po raz pierwszy prezentowana publicznie!

Wydarzenie odbywa się w Muzeum Sztuki Fantastycznej w Warszawie.

Na wystawie prezentowane będą dzieła: Zdzisława Beksińskiego, Jerzego Dudy-Gracza, Wiesława Wałkuskiego, Dariusza Zawadzkiego, Magdaleny Szynkarczuk, Jacka Szynkarczuka, Maksymiliana Novak-Zemplińskiego, Andrzeja Olczyka, Mariusza Krawczyka, Sebastiana Smarowskiego, Michała Powałki, Marioli Jaśko, Rafała Masiulaniec, Marcina Telegi, Igora Panchuka, Bartosza Stępińskiego, Grzegorza Czechowskiego i Grzegorza Wróbla.

Sztuka Fantastyczna w Warszawie 3 edycja wystawy
WYSPA

Mariusz Krawczyk, 2021

Muzeum Sztuki Fantastycznej

Artyści

W Muzeum prezentowane są prace najwybitniejszych przedstawicieli surrealizmu i sztuki fantastycznej.

Zdzisław Beksiński - Bez tytułu
Zdzisław

Beksiński

Zdzisław Beksiński – jeden z najsłynniejszych i najbardziej oryginalnych polskich malarzy. Jego prace są powszechnie rozpoznawalne na całym świecie, wielu uznaje je za wyjątkowe. „Od najmłodszych lat malowałem. Rysowałem oficjalnie uwspółcześnione, ale zrzynane z Grottgera sceny partyzanckie, a ponieważ „Playboy” wtedy nie istniał, więc wykonywałem też nieoficjalnie rozmaite rysunki, które zdobyły aplauz u kolegów, ale nie u księdza. Był pierwszym, który się na mnie naprawdę poznał, grzmiąc z ambony w trakcie rekolekcji: „Jest tu jeden taki między wami, który robi takie ohydne rysunki”. Ławki w kościele zaczęły trzeszczeć, inni uczniowie obracali się w moim kierunku: „Synu, ja ci przepowiadam, ty umrzesz, a twoje wstrętne dzieła gorszyć będą jeszcze pokolenia”.”
Jerzy Duda-Gracz - Polonez 2000
Jerzy

Duda-Gracz

Jerzy Duda-Gracz - jeden z najbardziej wyrazistych polskich malarzy realistów XX wieku.
Świat przedstawiany przez artystę jest jednocześnie tragiczny i groteskowy, ale także przepełniony czułością i filozoficznym poczuciem humoru. „Maluję to, co mi w duszy gra, im bardziej człowiek pierniczeje, tym lepiej wie, że odchodzi, a z nim cały ten świat. Z upływem czasu rodzi się czułość i tęsknota za tym, co bezpowrotne”. „Maluję świat, który odchodzi, umiera, gdzie więcej jest snu, zdarzeń z dzieciństwa, świat w pejzażu przedindustrialnym. Na moich obrazach nie ma drutów telefonicznych, kabli, anten satelitarnych, samochodów, samolotów – tego wszystkiego, co zaprowadzi człowieka z powrotem na drzewo, jeżeli nadal będzie się tak intensywnie rozwijał pod tym względem”.
Wiesław Wałkuski - Piekło
Wiesław

Wałkuski

Wiesław Wałkuski - wybitny polski malarz, grafik i plakacista. „Czuję się malarzem, który nie tylko w malarstwie sztalugowym, ale też w formach wydawniczych realizuje swoje pomysły. Pośród oceanu masowej produkcji graficznej opartej na programach komputerowych i fotografii czuję się trochę jak Robinson na bezludnej wyspie. I dobrze mi z tym”.
„Jednych ciągnie do kiełbasy zwyczajnej, a innych do szynki parmeńskiej. Kwestia upodobań, smaku. Moje zainteresowania ujmując skrótowo, skupiają się przede wszystkim na człowieku, jego problemach, jego pięknie, brzydocie”.

Dawno nie widziałem tak świetnej wystawy. To trzeba zobaczyć !!!!!

Andrzej Pawłowski
Odwiedzający

Cudowna wystawa ❤️ mam nadzieję, że muzeum będzie się rozwijało i delektowało nasze zmysły tak wspaniałą sztuką 🙂

Diana Ad
Odwiedzająca

Polecam, wystawa bardzo mi się podobała. Dużo ciekawych prac no i oczywiście mistrz Beksiński 🥰

Barbara Karls
Odwiedzająca

Świetna wystawa! Prace zapierają dech w piersi! Zastanawiam się czy nie wpaść jeszcze raz ❤

Blanka Mijał
Odwiedzająca
Newsletter Muzeum

Zapisz się

Jeśli chcesz, żebyśmy Cię informowali, co się u nas dzieje, zapisz się do newslettera.

Nowe wystawy, spotkania z artystami, wydarzenia specjalne, o tym wszystkim będziemy Cię informować.



    Polecane produkty

    Sklep

    Oferujemy m. in. unikatowe albumy prezentujące twórczość artystów, których prace możecie zobaczyć w naszym Muzeum.

    Pn ‒ Ndz: 11:00 ‒ 19:00

    Normalny: 40 złotych
    Ulgowy: 30 złotych

    ul. Ząbkowska 31, Warszawa
    Centrum Praskie Koneser